Czym jest profil zaufany (PZ)? Mówiąc bardziej skomplikowanie: to przypisany do naszego numeru PESEL zbiór danych o nas samych. Mówiąc prościej: to dzięki niemu potwierdzamy swoją tożsamość w kontaktach z e-administracją.

Dzięki profilowi zaufanemu można załatwiać nie tylko urzędowe, ale i życiowe sprawy. Przykłady? Wniosek o 500+, rejestracja na szczepienie, e-PIT. Lista jest oczywiście dużo dłuższa. Pełną listę dostępnych e-usług znajdziecie na GOV.pl.

Naprawdę warto mieć profil zaufany! Podpowiadamy, jak go założyć.

Tak jak podczas wizyty w tradycyjnym urzędzie – aby urzędnik miał pewność, że my to my – musimy wylegitymować się dowodem osobistym, tak w internecie „legitymujemy się” właśnie profilem zaufanym.

Aby móc korzystać z e-administracji – potrzebujemy profilu zaufanego. Aby mieć profil zaufany – musimy go założyć. Do tej pory zrobiło to ponad 9,8 miliona osób.

Założenie profilu zaufanego nie jest trudne. Najszybciej to zrobić oczywiście przez internet.

Największe polskie banki – PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo umożliwiają założenie profilu zaufanego za ich pośrednictwem. To najprostszy i najszybszy sposób, by zdobyć PZ.

Jeśli macie konto w jednym z tych banków, wejdźcie na GOV.pl i w wyszukiwarkę wpiszcie Załóż profil zaufany, a później kliknijcie w pierwszą wyświetlającą się informację. Możecie też skorzystać z bezpośredniego linku do tej e-usługi. System poprowadzi Was krok po kroku.

A co jeśli nie macie elektronicznego konta w banku? Nic nie szkodzi. Mamy rozwiązanie. To tymczasowy profil zaufany, który można potwierdzić w trakcie videospotkania z urzędnikiem.

Myślimy też o seniorach i aby im łatwiej było przejść tę procedurę – przygotowaliśmy specjalną e-usługę. To profil zaufany 80+ i 70+.

– Przez siedem dni w tygodniu grupa specjalnie przeszkolonych urzędników zajmuje się wyłącznie obsługą osób w starszym wieku – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Tymczasowy PZ jest ważny przez trzy miesiące od potwierdzenia. Przeczytajcie jak założyć tymczasowy profil zaufany dla seniora. To nic trudnego!