W dniu 14 marca 2023 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Sosnowicy odbył się finał gminnych Eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Do finału zakwalifikowało się 4 uczniów szkoły podstawowej I kategorii wiekowej oraz 7 uczniów szkoły podstawowej II kategorii wiekowej.

 

Szkoła Podstawowa I kategoria wiekowa (Klasy I – IV) kwalifikacja końcowa finału:

 

1 miejsce – Igor Kwiatkowski

2 miejsce –  Michał Piękniewski

3 miejsce – Julian Kawulka

4 miejsce – Oskar Sawka

 

Szkoła Podstawowa II kategoria wiekowa (klasy V-VIII) kwalifikacja końcowa finału:

 

1 miejsce – Ewa Ilczuk

2 miejsce – Julia Deryło

3 miejsce – Paweł Uliński

4 miejsce – Maja Śmiech

5 miejsce – Gabriela Grzywaczewska

6 miejsce – Nikola Grzywaczewska

7 miejsce – Maria Mikulska

 

Dla trzech najlepszych osób z każdej grupy wiekowej wręczono nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Sosnowica Sławomira Czubackiego. Wśród nagród dla najlepszych znalazły się: smartwatche,   powerbanki, słuchawki bezprzewodowe. Pozostali uczestnicy biorący udział w zmaganiach otrzymali symboliczne upominki.

 

Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc z poszczególnych kategorii wiekowych eliminacji gminnych awansowali do eliminacji powiatowych OTWP w Parczewie,  które odbędą się dnia 29 marca 2023 r.

 

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej “Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.