Informacja

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC, ma miejsce w całej Europie. W Polsce zmiana ma nastąpić w 2022 r., w czterech etapach na poszczególnych obszarach:

– etap 1: od 28 marca 2022 r., woj. lubuskie i dolnośląskie;
– etap 2: od 25 kwietnia 2022 r., woj. zachodnio-pomorskie, pomorski, kujawsko-pomorskie,
wielkopolskie;
– etap 3: od 23 maja 2022 r., woj. łódzkie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, małopolskie,
podkarpackie;
etap 4: od 27 czerwca 2022 r., woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie.

Tylko odbiorniki cyfrowe (telewizory i dekodery) zgodne z powyższym standardem będą zdolne do odbioru programów telewizji naziemnej.

Aby sprawdzić odbiór próbnych programów potrzeba tylko telewizora i pilota. Warto mieć też pod ręką instrukcję obsługi odbiornika, ponieważ każdy producent może w inny sposób nazywać różne funkcje i umieszczać je w innych miejscach menu telewizora. Pomocna w sprawdzeniu będzie również specjalna wyszukiwarka dostępna na stronie telewizjanaziemna.pl. Po wpisaniu w niej modelu i marki telewizora można dowiedzieć się, czy telewizor odbiera nowy standard.

Bardziej szczegółowe informacje, jak można sprawdzić swój telewizor, czy odbiera nowy sygnał nadawania można sprawdzić na stronie gov.pl/cyfrowaTV lub telewizjanaziemna.pl

W związku ze zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej od 21 marca ruszył nowy rządowy program dofinansowania zakupu odbiornika cyfrowego.

Informacja o dofinansowaniu (1)

W załączniku przesyłamy również instrukcję podłączenia nowego dekodera.

Instrukcja podłączenia dekodera (1)