Szanowni Państwo,

Mam przyjemność poinformować Państwa, że właśnie ruszają zgłoszenia wydarzeń organizowanych w ramach  Europejskich Dni Dziedzictwa, których koordynatorem w województwie lubelskim jest Muzeum Wsi Lubelskiej. Kulminacja tegorocznej 29. edycji EDD przypada tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września – czyli 11 i 12 września oraz 18 i 19 września.

Tematem przewodnim EDD w tym roku jest hasło „Smaki dziedzictwa”. Zachęcamy do udziału instytucje kultury, fundacje, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i inne organizacje, które pomogą uczestnikom rozsmakować się w historii. Nie tylko te osoby i grupy, które od lat z nami współpracują, ale również nowych organizatorów lokalnych.

Organizując poszczególne wydarzenia w ramach tegorocznego EDD pokażmy mozaikę naszego niematerialnego dziedzictwa – bogactwo lubelskich smaków. Od biłgorajskiego piroga po kartoflaki z Woli Osowińskiej. Od ryb z lubelskiego Powiśla po nadbużańskie rarytasy. Wróćmy do smaków i produktów, jakie były znane na tych terenach przez pokolenia – choćby kaszy gryczanej, białego sera, oleju rzepakowego i konopnego, a także ziemniaków, postnych zup czy uprawianych własnoręcznie warzyw. Przypomnijmy historię żydowskich cebularzy, sławnych sękaczy czy ślubnego korowaja.

Nie zapominajmy także o tym, co pozostaje fundamentem EDD – o miejscach i zabytkach, które na co dzień pozostają niedostępne są dla oczu, a często i świadomości ludzi. Opowieść o smakach dziedzictwa można snuć w wielu miejscach i formach. Nie tylko jako propozycję degustacji, ale również przywołując historie potraw, opowieść o ich funkcji, wymiarze kulturowym czy znaczeniu obrzędowym . Ale może to być również opowieść wokół stołu – o ucztach, zastawach, wspólnym spożywaniu posiłków. Może znacie jakieś miejsce, gdzie lata temu istniała znana restauracja lub kawiarnia, albo z waszych stron pochodziła autorka jakiejś książki kulinarnej? Znaleźliście stary pamiętnik, gdzie została zapisana jakaś receptura, bądź dokumenty mówiące o  sprzedaży czy spożyciu produktów żywnościowych? To idealny czas na opowieść o tych wszystkich wątkach. Niech to będą historie pokazujące smaki i smaczki dziedzictwa.

Inicjatywy w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa można zgłaszać na stronie internetowej: https://edd.nid.pl/formularz-zgloszeniowy/

Termin zgłoszeń mija 30 czerwca 2021 r.

Gorąco zachęcamy do udziału. Z niecierpliwością i niekrytą ciekawością czekamy na Państwa tegoroczne pomysły.

 

Sylwia Dmowska
Dział Edukacji – Muzeum Wsi Lubelskiej

Koordynator EDD w województwie lubelskim

tel. 81 533 85 13 wewn. 21