Po  wydarzeniach w Gdyni, Sopocie, Opolu, Krakowie i Wieliczce Fundacja Czas Dzieci szykuje się do kolejnej edycji Festiwalu.

Już od 24. września młodzi czytelnicy będą mogli brać udział w niezwykłych wydarzeniach. Ba, nie tylko młodzi, bo jak organizatorzy wielokrotnie podkreślali Festiwal to miejsce dla całych rodzin.

W przyjaznych przestrzeniach Biblio będzie można spotkać się z Joanną Olech,  Katarzyną Radziwiłł, Grzegorzem Gajkiem i Agnieszką Tyszką. 

W Centrum Spotkania Kultur z Małgorzatą Swędrowska i Olgą Ślepowrońską.  

Fundacja wraz z instytucjonalnymi partnerami zaplanowała także warsztaty z ilustratorami. W Lublinie zagości Tomasz Samojlik, Katarzyna Walentynowicz, Marianna Jagoda i Weronika Żurowska. 

Mistrzowskie warsztaty dla dzieci w Centrum Spotkania Kultur poprowadzi sam Józef Wilkoń – wybitny artysta, ambasador Festiwalu.

Wydarzeniem szczególnym będzie wernisaż wystawy prac tego artysty – pt. „Ojce i dziatki. Piękno relacji w sztuce Józefa Wilkonia”. To prawdziwa uczta dla koneserów sztuki. Ukłon artystyczny w kierunku idei Festiwalu i zwrócenie uwagi na ten ważny aspekt współistnienia nie tylko ludzi, ale też świata zwierząt. Znajdziemy tam przenikanie światów, relacyjne zdarzenia, wielowymiarowość emocji. To wszystko wibruje w ilustracji, która urzeka i fascynuje. Na wystawie zostaną zaprezentowane także rzeźby artysty oraz, co szczególnie cenne, dzieła malarskie nieznane polskiej publiczności.

Ponadto ci, którzy znają projekt podwórek literackich realizowany przez Dom Słów, ucieszą się z jego nowej odsłony. Tym razem dzieci będą odkrywać tajemnice przyrody, a także relacje i zależności pomiędzy nią, a człowiekiem w scenerii Stumilowego Lasu.

To tam będzie można spotkać niezwykłych gości…  Może nie Kubusia Puchatka, ale na pewno Katarzynę Walentynowicz i Tomasza Samojlika. 

W Domu Słów będzie czekała na dzieci także wystawa zrealizowana przez Instytut Książki – „Kotki, liski, tygryski… czytam o wszystkim!” – ilustracje Józefa Wilkonia z książki: „Pierwsze czytanki dla…” oraz specjalna instalacja inspirowana książką Tiny Oziewicz i Agaty Królak „Masło śpi”.

Za mało?

W sobotę Wojciech Widłak odwiedzi miasto partnerskie – Zamość, a dokładniej Książnicę Zamojską, a na profilu FB Festiwalu przez cały weekend będzie odbywał się równoległy program!!!

 

Całość Festiwalu zwieńczy spotkanie na scenie w lubelskim Centrum Spotkania Kultur  z Michałem Rusinkiem, który tym razem wystąpi w roli tłumacza, bo oto na polski rynek wchodzi znakomita książką Dana Browna (starsi czytelnicy z pewnością kojarzą autora „Kodu Leonarda da Vinci”).

 

Polski poeta nie tylko w mistrzowski sposób przełożył tekst, ale także wcieli się w postać Maestro!

Nie sposób tego przegapić!

Pełny program Festiwalu w Lublinie i Zamościu znajduje się na stronie: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/ 

Daty Festiwalu: 24-27 września 2020

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Rezerwacja jest jak zawsze obowiązkowa pod adresem: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

oraz wyjątkowo na warsztat: “Typotorby” oraz “Stumilowy las – podwórko literackie”: alina.januszczyk@tnn.lublin.pl

Informacje o Festiwalu śledźcie także w mediach społecznościowych:

https://www.facebook.com/MiedzypokoleniowyFestiwal/

https://www.instagram.com/festiwal_literatury_dzieciecej

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt finansowany jest ze środków Fundacji PZU.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin